Robolahing - kust kõik alguse sai?

Aastal 2017 korraldades Tartu Mini Maker Faire'i juba 3. korda soovisid korraldajad tuua sisse uue sündmuse - Robolahing. Laias maailmas on vaatemängulised robovõitlused eksisteerinud juba aastakümneid, Eestis aga mitte. Kõik algas sellest kui ameeriklane Marc Thorpe üritas leiutada kaugjuhitavat tolmuimejat...


Ning nagu arvata võib, tolmuimejani see asi muidugi ei jõudnud. Thorpe´i ideest kasvas välja esimene "robovõitluse masin" ja sealt omakorda arenes mõte kutsuda ka teisi huvilisi ehitama sarnaseid roboteid ning viia nad omavahel vastamisi.


Pika otsimise peale leiti piisavalt osalejaid ning sponsoreid ja 20. augustil, 1994. aastal toimuski esimene ametlik robotite võitlus. Üritussarja nimeks sai Robot Wars. Esimesel võistlusel pistis omavahel rinda 18 robotit. Nende surmaheitlusele elas kaasa ligi 1000-pealine publik. Üritus oli edukas ja toimus Ameerika mandril veel neli aastat, kuni see takerdus loojate omavaheliste kohtuvaidluste taha.


Robot Wars – britid asuvad robotite lahingusse!


Inglismaa telekanal BBC otsustas robotite lahingu lausa teleekraanile tuua. 1998. aastal läks eetrisse esimene Robot Wars. Nii nagu ka nimigi, oli sarja ülesehitus sarnane USAs alguse pandud robovõistlusele.


Esimest hooaega juhtis Jeremy Clarkson, kes on tänaseks laiemale vaatajaskonnale tuntud läbi Top Geari. Teisest hooajast alates sai Robot Warsi saatejuhiks Craig Charles. Kokku jooksis saade BBC-s 7 hooaega. Oma tippaegadel naelutas see telerite ette kuni 6 miljonit britti ning saadet näidati kokku 45 riigis.


Robot Warsi tootmisse tuli pikk paus, kuni aastani 2016, mil see toodi tagasi teleprogrammi. Nüüd juhivad Robot Warsi Dara Ó Briain ja Angela Scanlon.


Tänases versioonis peavad robotid võitlema 400 ruutmeetrisel areenil, mis on 7 meetrit kõrge. Lisaks sisseehitatud takistustele on areenil ka nn koduväljaku robotid. Igas areeni nurgas pesitsevad robotid, kes ründavad valimatult nende piirkonda sattunud võistlejaid.


BattleBots - see kõige suurejoonelisem!


BattleBots ilmus esmakordselt Ameerika teleekraanidele 15 aastat tagasi, 23. augustil aastal 2000. Telesaate kodukanaliks sai Comedy Central. Võitlused toimusid neljas erinevas kaalukategoorias:


Lightweight e kergkaal - 27kg

Middleweigh e keskkaal - 54kg

Heavyweight e raskekaal - 100kg

Superheavyweight e üliraskekaal - 154kg


Võitlused toimusid ligi 214 ruutmeetrisel areenil, mis oli disainitud kaitsmaks nii osalejaid kui ka pealtvaatajaid. Robotid juhiti areenile läbi ukseava ning siis jäid meeskonnad suletud areeni kõrvale neid pultidega kontrollima. Võistlejate eesmärk oli kas vigastada või kahjutuks teha vastase robot.

Hoolimata edust ja vaatajate arvust, mis saatis BattleBotsi saadet, võeti see 2002. aastal teleprogrammist maha. Selleks hetkeks oli saade oma vaatajate arvuga ületanud ka kuulsa animatsiooni seeria South Parki numbrid. Arvatakse, et kanal Comedy Central tüdines saate formaadist ja otsutas selle programmist eemaldada.


BattleBots ei unustanud oma fänne. 2015. aasta 21. juunil telelinastus kanalil ABC BattleBotsi kuues hooaeg, koos uute ja vanade robotite ja nende meeskondadega.


Paljud suhtusid algselt skeptiliselt sellesse ideesse. Kaheldi, kas BattleBots suudab naasta oma tippu või mitte. Tuli välja, et siiski suudab. Tänaseks on saadet tehtud juba vähemalt seitse hooaega, ning need pakuvad sama palju närvipinget, kui pakkus BattleBots oma algusaastatel. Vahe on vaid selles, et tehnoloogia on läinud veel võimsamaks ja robotite disainid veelgi keerulisemaks. Mis võiks olla huvitavam, kui näha, kuidas kaks suure vaevaga ehitatud robotit üritavad ohtusid täis areenil teineteist kahjutuks teha?